Հովհաննես Շանթէն պիեսի անունը վերափոխել է՝ վերանվանելով այն «Սէր վանդակում»։ Այս վերնագիրը հուշում է ոչ միայն ֆիզիկական կացության՝ վանդակում գտնվելու, այլև հոգեբանական ու սոցիալական սահմանափակվածության մասին։ Բեմադրական լուծումներով թութակների վարքը վերածվել է խորհրդանշական համակարգի, որը վերաիմաստավորում է մարդկային փոխհարաբերությունները։ Ներկայացման ընթացքում ակնհայտ է դառնում հիմնական հարցադրումը․ արդյո՞ք մարդիկ էլ ենթարկվում են միայն բնազդներին, թե՞ նրանց վարքը որոշվում է գիտակցված ընտրությունների միջոցով։
Բեմադրական լեզուն և դերասանական խաղը
Ներկայացման մթնոլորտը ձևավորվում է լույսի, շարժման և երաժշտական կոմպոզիցիաների միջոցով։ Դահլիճի լույսերն անջատվելուց հետո, երբ վարագույրը կիսով չափ բացվում է, բեմում հայտնվում է Սուսաննա Բաբայանը՝ կատարելով կարճ պարի ձևով պլաստիկ իմպրովիզացիա։
Գլխավոր հերոսը՝ արու թութակը (Ավագ Վարդանյան), բեմ է մտնում և, նստելով ճոճաթոռին, շեշտադրված գործողությամբ սկսում է հագնել բաց կապույտ գուլպաները, միաժամանակ բարձրաձայն արտաբերելով պիեսի առանցքային նախադասությունը․ «Էգ եմ ուզում»։ Այս խոսքն ընդգծում է նրա բնազդային առաջնային պահանջը, որը ձևավորում է պատմության շրջափուլային կառուցվածքը․ այն նույն նախադասությունն է, որով եզրափակվում է ներկայացումը։
Ser vandakum 4
Էգ թութակը (Հասմիկ Վերդյան) բեմ է մտնում որպես հակապատկեր՝ շեշտված սեթևեթանքով և պլաստիկ խաղով։ Նրա կերպարը կառուցված է սիրելու, սիրվելու և, ամենակարևորը, մայրանալու գաղափարի շուրջ, ինչը դառնում է ներկայացման հիմնական թեմատիկ առանցքը։
Բեմական տարածությունը պայմանական լուծումներ ունի։ Գործողությունը զարգանում է փակ տարածությունում՝ վանդակի ներսում, ինչը խորհրդանշում է ընտրության բացակայությունը, սահմանափակվածությունը և սոցիալական կաղապարները։
Բեմի ձախ կողմում տեղադրված է փայտյա դուռ, որը հերոսների համար դառնում է անցումային տարածք՝ արտահայտելով երկու իրականությունների սահմանագիծը։ Բեմի մյուս մասում՝ ճոճաթոռը, սեղանը (ծաղիկներով) և սպիտակ կտորները, որոնցից մեկը գործառույթային նշանակություն է ստանում սիրային տեսարանի ժամանակ։ Այդ տեսարանը լուծված է սյուրռեալիստական կերպով՝ վարագույրի հետևում, որտեղ պարի միջոցով արտահայտվում է կերպարների ներքին ապրումը։
Բեմի վերևում տեղակայված են երկու օղակներ, որոնք կարող են ընկալվել երկակի կերպով․ որպես թռչունների վանդակի կառուցվածքային տարր կամ որպես մարդ-թռչուն փոխաբերական կապի տարրեր։