Այս տարի նշվում է հայ անվանի հայագետ, հասարակական գործիչ, գրականագետ, լեզվաբան, բառարանագիր, բանահավաք Մանուկ Աբեղյանի ծննդյան 160-ամյակը։ Մանուկ Աբեղյանը ծնվել է 1865 թվականի մարտի 17-ին Նախիջևանի Աստապատ գյուղի մոտ գտնվող Թազաքենդ գյուղում, որը ժողովրդի կողմից անվանվում էր Աստապատ։ Հայագետ, հասարակական գործիչ, գրականագետ, լեզվաբան, բառարանագիր, բանահավաք, պրոֆեսոր (1926), բանասիրական գիտությունների դոկտոր (1935) Մանուկ Աբեղյանը եղել է ՀԽՍՀ Գիտությունների ակադեմիայի ակադեմիկոս (1943), ՀԽՍՀ գիտության վաստակավոր գործիչ (1935), արևելահայերենի արդի ուղղագրության հեղինակն է։
Մեծանուն գիտնականի պատվին Հայաստանի ազգային գրադարանում Մանուկ Աբեղյանի գրական ժառանգությունը ներկայացնող գրականության ցուցադրություն է բացվել։ Այդտեղ կարող ենք ծանոթանալ նշանավոր գիտնականի ազգագրությանը, լեզվաբանությանը, տաղաչափությանը, հայոց հին գրականությանը նվիրված մեծարժեք ուսումնասիրություններին և մանավանդ նրա «Հայոց հին գրականության պատմություն» աշխատությանը, որը մեծ գիտնականի կարապի երգը եղավ: Ցուցահանդեսը կգործի մինչև մարտի վերջ։
Ցուցադրված աշխատանքների շարքում ինքնատիպ է հատկապես «Հայոց հին գրականության պատմություն» աշխատությունը։ Հսկայական է վերջինիս կարևորությունը հայագիտության ոլորտում։ Աշխատությանը երկու հատորներն ընդգրկում են հայ գրականության համապարփակ ուսումնասիրությունը սկիզբից մինչև 1830-ական թվականները։ Մանուկ Աբեղյանը ձեռնամուխ է եղել աշխատանքի կյանքի կոչմանը՝ 1940 թվականին աշնանը։ Այդ շրջանում Մանուկ Աբեղյանն համաձայնության եկավ ՍՍՌՄ Գիտությունների Ակադեմիայի Հայկական մասնաճյուղի Գրականության և Լեզվի Ինստիտուտի հետ՝ գրելու Հայ հին գրականության պատմությունը: Աշխատության առաջին հատորում հայ գրականության պատմությունը հասնում է մինչև Գրիգոր Նարեկացու ապրած ժամանակաշրջանը՝ 10-րդ դար։ Աշխատանքն ավարտին է հասցվել 1942 թվականի ապրիլին:
Նույն 1942 թվականից էլ Մանուկ Աբեղյանը շարունակել է աշխատել երկրորդ հատորի վրա։ Այս հատորը պետք է ներառեր հայ գրականության պատմությունը 11-րդ դարից մինչև 19-րդ դարի առաջին տասնամյակների գրաբար գրականությունը: Ցավոք աշխատանքն անավարտ մնաց։ Մանուկ Աբեղյանն աշխատանքը հասցրեց մինչև 14-րդ դարի վերջը։ Արդյունքում, Մանուկ Աբեղյանի «Հայոց հին գրականության պատմության» տվյալ հատորը բաղկացած է հետևյալ երեք հիմնական մասերից.